Doula Hizmeti

photo

Doula, doğum destekçisi anlamına gelir. Ülkemizde yeni yeni önemi anlaşılan, ancak gelişmiş ülkelerde doğuma hazırlanan annelerin vazgeçilmez yardımcılarıdırlar.

Doula ne yapar? 

Bir anne adayının yanında doktoru, eşi, ailesi varken bir de doulanın ne işi var?
Doula, hamilelik dönemi ve doğum süreci boyunca kadına kesintisiz destek verir. 

Bunlar;

1- Duygusal destek (annenin tüm bu süreçteki duygusal iniş/çıkışları, sebepleri ve çözümleri ile anneyi bilinçlendirir. Güç ve motivasyon verir. Doktorlar tıbbi desteğe odaklıdır, doula ise tüm bu süreçte dikkatini annenin üzerine yoğunlaştırır
2- Fiziksel rahatlama (Annenin değişen bedenine uyumlanması ve fiziksel olarak güçlü bir vücuda sahip olması için nefes, meditasyon v.b. tekniklerle günlük yaşamında aktif ve enerjik kalmasına yardımcı olur)
3- Bilgisel destek (Tıbbi süreçler, doğum bilgileri, bebeğin gelişimi ve dönemsel olarak hamileliğin değişik evreleri hakkında bilinçlendirir)
4- Annenin sesi olmak (Annenin istek ve beklentileri, yaşadığı zorluklar konusunda kimlerle ne şekilde konuşup çözüm bulabileceği konusunda yönlendirme yapar)

Doula, anne ile bebeği doğum eyleminin baş aktörleri olarak görür ve doğal doğumun kutsallığına inanır. Her kadının bedeni kendi çocuğunu dünyaya hiçbir müdahale olmadan getirebilir, her bebek de doğacağı doğru zamanı kendi belirler. Ancak günümüzde annenin yetersizliği ön plana çıkarılarak farklı ticari kazançlar uğruna bu doğal süreç bozulur.

Doula, annenin kararlarına saygı duyarak onun belirlediği türde bir doğumun oluşabilmesi için gerekli ortamı hazırlar.
Bugün artık tüm bilimsel çalışmalar anne karnında düzgün gelişen ve doğal(müdahalesiz,ameliyatsız) doğan bebeklerin daha uyumlu ve sağlıklı birer bireye dönüştüğü kanıtlamıştır.
Doula, bu konularda kanıtlanmış bilgilerle anneyi duygusal ve bilgisel olarak besleyip hayal ettiği doğumu yaşamasına yardımcı olur.

Doula eğitimimi Mayıs 2019 itibariyle tamamladım. Bilgilerimi paylaşmak ve anne adaylarına faydalı olmak konusunda heyecanlıyım. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan, doğum ve lohusalık dönemini kapsayan doulalık hizmetimi Mayıs 2019 itibariyle tamamladım. Bu hizmetin detayları ile ilgili bağlantıya geçebilirsiniz.